Dizajn na Wynos znowu w Bydgoszczy
Bydgoskie Młyny Rothera kolejny raz zaproszą na święto dizajnu.
Bydgoszcz ponownie na trzy dni stanie się stolicą polskiego dizajnu! Po sukcesie zeszłorocznej edycji Bydgoskich Dni Projektowych, nadszedł czas na kontynuację. W dniach 6-8 października Młyny Rothera ponownie zaproszą miłośniczki i miłośników dizajnu na festiwalowe wydarzenia. Kuratorką Bydgoskich Dni Projektowych jest Beata Bochińska, wieloletnia prezeska kultowego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, a partnerem strategicznym wydarzenia jest Fundacja Bochińskich.
Beata komentuje decyzję o powtórnym zaangażowaniu w odniesieniu do nowych trendów nie tylko technologicznych:
Budowanie programu festiwalu wymaga ode mnie namysłu i wyobraźni, ale przede wszystkim wrażliwości na to, co aktualnie dzieje się dookoła. Naszą uwagę pochłaniają tematy związane z epoką, w której coraz więcej działań przejmie sztuczna inteligencja. Nie sposób się do tego obszaru nie odnieść na festiwalu związanym z obszarem ludzkiej kreatywności. Będziemy zatem pytali wielu specjalistów: o piękno sięgające korzeniami do doświadczeń poprzedników, ciągłość ludzkiej myśli projektowej, naszych szans i obaw w nowej rzeczywistości”,
Zeszłoroczna edycja BDP w opinii wielu specjalistów wywróciła polską scenę festiwalową do góry nogami. Hybrydowe przedstawienie obszarów naszej materialnej kultury wzbudziły wielkie zainteresowanie. Cyfrowe i analogowe doświadczenia doskonale się uzupełniły, a międzypokoleniowe poznawanie historii i przyszłości polskiego dizajnu pozwoliły na prawdziwą wymianę opinii odbiorców pochodzących z różnych generacji. Hasło i przewodnia idea festiwalu, jakim była WYMIANA, naprawdę zadziała. W tym roku Fundacja Bochińskich powraca w roli partnera strategicznego i realizatora większości działań. Spotkamy się na festiwalu miejskim, który ponownie pokaże nowe formaty wydarzeń i poruszy ciekawe tematy jednocześnie zapraszając projektantów i mieszkańców razem, by wspólnie i twórczo spędzili czas. Taka formuła dla miłośników dizajnu i tych, którzy go tworzą sprawdziła się, jako ciekawa formuła na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej.
Więcej informacji już wkrótce znajdziesz na stronie festiwalu.
Sukces! Wystawy pudełkowe jak kino objazdowe
Głównym powodem założenia Fundacji Bochińskich była chęć tworzenia kultury dostępnej – niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, ile zarabiasz, czy znasz się na sztuce, czy nie. Do tej pory nasze wystawy Dizajn na Wynos pokazywaliśmy na ogólnopolskich festiwalach designu takich jak Bydgoskie Dni Projektowe 2022, czy niedawne Gdynia Design Days 2023, podczas których kolejny raz zaskoczyliście nas miłością do polskiej sztuki projektowej i frekwencją. Odwiedziło nas w naszym studio dwa tysiące osób w lekko ponad tydzień? Obłęd!
Nie chcemy się z tego snu budzić. Chcemy (i zamierzamy!) dzielić się naszymi wystawowymi pudłami z instytucjami zajmującymi się promocją dizajnu, wyższymi szkołami nie tylko artystycznymi, domami kultury, muzeami, firmami – wszystkimi, którym zależy na merytorycznie spójnej wiedzy i bardzo indywidualnym doświadczaniu interpretowanej przez Dizajn na Wynos zrozumiałej dla wszystkich kulturze dnia codziennego.
Dzień dobry, ja po pudełko
Nasze wystawy nie są duże, ale zawierają mnóstwo treści multimedialnych i angażujący model oprowadzania umożliwiający poznanie historii polskiego dizajnu, ale i aktualnych tematów, które nas wszystkich dzisiaj bardzo interesują. To jest atrakcyjne – nie tylko dla miłośników pięknych przedmiotów, czy studentów_studentek kierunków projektowych, ale wszystkich, którzy chcą pobudzić rozwój kreatywności. U siebie lub u odbiorców.
Jedno pudełko zajmuje 23 m², przy nim rezerwujemy przestrzeń na ekran dotykowy z pełnym dostępem do autorskiego serwisu Dizajn na Wynos i wszystkich jego treści. Serwis zawiera: merytoryczne informacji nt. wybranej wystawy włącznie z ciekawostkami, spojrzeniem kuratorskim i modelami 3D wszystkich obiektów dostępnych na wystawie, Magazyn z treściami prosto od Beaty Bochińskiej i jej zespołu oraz podcasty, filmy i wystawy w wersji 360.
Wystawę pudełkową może w swoim mieście mieć każdy. Jedno pudełko może zostać złożone przez dwóch fachowców_fachowczynie w półtora dnia. Z przerwą na obiad.
Przedstawieniu wystaw pudełkowych i serwisowi Dizajn na Wynos mogą towarzyszyć warsztaty dla początkujących kolekcjonerów lub w innym ustalonym przez strony temacie. Warsztaty zaprojektowane i przeprowadzone przez Beatę Bochińską podczas Gdynia Design Days 2023 wyprzedały się w niecały tydzień. Obie tury. Jeśli macie pomysł na instytucję, która w Waszym mieście mogłaby gościć nasze wystawiennicze pudło koniecznie kontaktujcie się z nami. Razem spróbujemy przywieźć je do Was na miejsce.
Jedziemy na festiwalowej fali i nie chcemy, żeby się kończyła. Po GDD zgłaszają się do nas pierwsi zainteresowani (z kraju i zagranicy) czując, że koncept podróżującego dizajnu jest świeżym, przydatnym sposobem spędzania czasu i ma w sobie potencjał budowania zaangażowania odbiorców. Nasza „trasa koncertowa” to po pierwsze wielki fun dla nas i ludzi, z którymi spotykamy się po drodze, po drugie – szansa na to, żeby dobry dizajn zobaczył więcej szerokiego świata.
Zadzwoń do nas – po pudełko, po warsztat (a może oba?) – i daj znać, czego potrzebujesz.
Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami lub zapisz się do newslettera, by być na bieżąco.
__________________
Wystawy Dizajnu na Wynos powstały w partnerstwie z Młynami Rothera w Bydgoszczy i Stowarzyszeniem Halo Kultura w Gdyni. Organizatorem wydarzenia są Młyny Rothera. Realizatorem i partnerem strategicznym wydarzenia jest Fundacja Bochińskich.
Więcej informacji na temat BDP 2023 już wkrótce znajdziesz na stronie festiwalu.
Beata Bochińska
Historyczka sztuki, prezeska Fundacji Bochińskich, specjalistka zarządzania wzornictwem i prognozowania trendów stylistycznych, autorka książek, raportów, kuratorka festiwali i wystaw, jurorka konkursów projektowych. Była prezesa IWP i wykładowczyni SGH, UW. Prywatnie kolekcjonerka wzornictwa z obszaru Europy Środkowej i Wschodniej zza żelaznej kurtyny.
Weronika Żołędziowska
Koordynatorka komunikacji Fundacji Bochińskich oraz pracy wolontariuszy_ek i praktykantów_ek. Absolwentka zarządzania instytucjami artystycznymi (spec. menadżerska) na Uniwersytecie Gdańskim.