Opis wystawy
W co się bawić?
Gry towarzyszą ludziom „od zawsze”, są starsze niż wynalazek pisma, a ostatnio przeżywają renesans. W czasie epidemii Covid-19 pozwalały spędzić czas z bliskimi i podtrzymać, realnie lub wirtualnie, relacje towarzyskie.
Gry zaspokajają potrzebę budowania relacji, pozwalają na relaks i kojarzą się z zabawą, potrzebną nie tylko w dzieciństwie. A w kręgu dizajnu? Tu projektant zaprasza nas do gry lub zabawy stworzonym obiektem.
Gry projektanckie
Garnitur do kawy „Brydż” (lata 60. XX w.) to odpowiedź projektantów z Chodzieskich Zakładów Porcelany I Porcelitu na ówczesną popularność brydża. Dziś ponownie zaprasza nas do stolika.
Zestaw „Bauhaus Memory 100” (2019), projektu Marka Cecuły powstał z okazji 100. rocznicy powstania Bauhausu. Jak wynika z opisu: „To nieograniczona interaktywna zabawa produktem rozszerzającym granice użytkowości i jego pozycji w domowej przestrzeni”.
Do gry „nawołują” też Szachy (2014) projektu Andrzeja Klisza dla Fundacji Być Razem. Znana na całym świecie gra strategiczna w tym projekcie zyskała ciekawą, nowoczesną formę.
Obrus „Wzorcowa Mama” (2012), projektu Magdaleny Jurek, zachęca do aktywności i współtworzenia. Podświetlaniem haftów odkrywamy świat historii dizajnu, pełen ikonicznych obiektów.
Kieliszki (1994) projektu Wiesława Krysiaka dzięki wdzięcznej formie i zróżnicowaniu faktur i kolorów są gwiazdami każdego spotkania.
Bawiąc się dizajnem pobudzamy wyobraźnię i przekształcamy rzeczywistość.
Dizajn jest „narzędziem” w naszej zabawie. To, jak go użyjemy, zależy wyłącznie od nas.
Katarzyna Hodurek-Kiek – absolwentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (Pedagogika Opiekuńcza i Pracy Socjalnej), Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (Kulturoznawstwo Krajów Śródziemnomorskich) oraz studiów podyplomowych. Autorka i współautorka wystaw muzealnych i warsztatów. Kuratorka wielu wystaw, od 2006 roku pracuje w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Prywatnie interesuje się wzornictwem i dizajnem w Polsce i na świecie. Chętnie angażuje się w akcje społeczne organizowane w Kielcach, jest pomysłodawczynią i współorganizatorką wielu sąsiedzkich inicjatyw, pikników dla dzieci i Dni Sąsiada.
Od 2020 roku razem z mężem prowadzi rodzinną markę Feel the City. Przy ul. Wesołej 40 mają pracownię i sklep, gdzie można przyjść nie tylko na zakupy ale i po to, żeby porozmawiać.
Podcast
- Twórca filmu/Trailera: Konrad Kulczyński / Kulczyński FilmLab;
- Animacje: Grażyna Rigall;
- Projekt scenografii wystawy: Tomasz Matuszczak;
- Produkcja scenografii: Tomasz Matuszczak;
- Grafika i identyfikacja wystawy: Jakub Koncewicz;
- Wirtualne oprowadzenie 360: Michał Racław / Scan3D, Joanna Gembel / Scan3D
- Materiały merytoryczne: Iwona Puzowska / F.Bo, Katarzyna Hodurek-Kiek
- Fotografie wystaw: Renata Dąbrowska;
- Nadzór oprowadzenie 360: Justyna Hys / J Justyna Hys – Creative Studio;
- Realizacja podcastu: Olo Walicki;
- Redakcja tekstów Anna Kwiatkowska;