Opis wystawy
Różnimy się! Czy to nie wspaniałe?
Odmienność czyni świat ciekawszym. Obserwacja różnorodności gustów, światopoglądów, pochodzenia i stylów życia pozwala przekroczyć ograniczenia naszych przekonań i nawyków. Inspiruje do zmiany i refleksji. Obdarza wrażliwością i pomaga mierzyć się z własnymi lękami.
Czy umiemy wyobrazić sobie świat pełen identycznych istot?
Temat wystawy odnosi się do gorącego tematu odmienności, który pojawia się choćby w dyskusjach o kryzysach migracyjnych, prawie do aborcji, nieheteronormatywności, wolności słowa, demokracji.
Różnica – odwieczny temat dyskusji
Inspiracją była (dla mnie) książka pt. „Ludzie” Petera Spiera wydana, o zgrozo, w 1980 roku! Traktuje w lapidarny sposób o niejednoznaczności ludzkich charakterów, postaw życiowych, wyglądu i systemów, w które wierzymy. Wierzymy tak mocno, że „nienawidzimy innych za to, że nie są do nas podobni. Że są inni. Zapominając, że my sami widziani cudzymi oczami też jesteśmy inni”. *
Koncepcja wystawy „RóżniMy!” to odmienność jako wartość nadrzędna.
Każdy z pięciu obiektów budzi inne skojarzenia ze względu na kolor, fakturę, materiał i przeznaczenie. Jest wyjęty ze swojego kontekstu, daty powstania, środowiska. Zebranie ich w jednej przestrzeni, zaaranżowanej na potrzeby wystawy, tworzy wizualny patchwork. Czy dialog między obiektami będzie pełen zrozumienia, czy okaże się chaosem?
Zapraszam Was do przestrzeni wystawy i wspólnych poszukiwań.
* Źródło cytatu: książka “Ludzie”, autor Peter Spier
„Różnimy się! Czy to nie jest wspaniałe?”
Agnieszka Stanasiuk / AgaBrwi – artystka, projektantka tkanin, odzieży i kostiumów teatralnych. Ukończyła studia na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz studia podyplomowe: Product Design Management w SGH i IWP oraz Przedsiębiorczość w sektorach kreatywnych w Akademii Leona Koźmińskiego.
Od 2010 roku organizuje i prowadzi warsztaty twórcze dla amatorów i profesjonalistów. Wśród instytucji kultury i nauki, z którymi współpracowała, są m.in. Zachęta, Mazowiecki Instytut Kultury, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Goethe-Institut czy Akademia Leona Koźmińskiego. Stworzyła projekty kostiumów i scenografii dla wielu teatrów, w tym dla Teatru Dramatycznego w Warszawie, Teatru Polskiego we Wrocławiu, Teatru Wilama Horzycy w Toruniu.
Podcast
- Twórca filmu/Trailera: Konrad Kulczyński / Kulczyński FilmLab;
- Animacje: Grażyna Rigall;
- Projekt scenografii wystawy: Agnieszka Stanasiuk;
- Produkcja scenografii: F.Bo;
- Grafika i identyfikacja wystawy: Joanna Kurkiewicz;
- Wirtualne oprowadzenie 360: Michał Racław / Scan3D, Joanna Gembel / Scan3D
- Materiały merytoryczne: Iwona Puzowska / F.Bo, Agnieszka Stanasiuk
- Fotografie wystaw: Renata Dąbrowska;
- Nadzór oprowadzenie 360: Justyna Hys / J Justyna Hys – Creative Studio;
- Realizacja podcastu: Olo Walicki;
- Redakcja tekstów: Anna Kwiatkowska;