Opis wystawy
W nowym świetle inauguruje cykl wystaw w ramach inicjatywy Fundacji Bochińskich Halo witryna. Zapraszamy młodych twórców i twórczynie, projektantów i projektantki do zaprezentowania swoich przemyśleń dotyczących zauważalnych zmian w dzisiejszym świecie.
Czasy przyspieszonych zmian społecznych, kulturowych i technologicznych wymagają od nas ciągłego zastanawiania się nad własnymi wyborami i działaniami. Rozszerzające się możliwości utrudniają uchwycenie tego, co w naszym życiu najistotniejsze. Codzienne, na pozór nieistotne decyzje, ostatecznie kształtują naszą wspólną rzeczywistość.
Aby zrozumieć te działania, trzeba się zatrzymać i może spojrzeć na nie z nowej perspektywy? Cofnijmy się o krok, by pozwolić obrazowi ujawnić się w całości. Dopiero wtedy wyłaniają się wszystkie światła i cienie. To one odgrywają kluczową rolę w odkrywaniu nowych kontekstów i zastosowań.
Pierwsza ekspozycja podejmuje dialog z wykorzystaniem porcelany jako medium pozwalającemu wyrazić doświadczenia autorki. Koncentruje się na badaniu głębi materiału, wielowarstwowości jego znaczeń oraz poszukiwaniu nowych zastosowań technologicznych i wizualnych. Ta eksploracja prowadzi do refleksji nad tym, gdzie leżą granice między przedmiotem użytkowym, a dziełem sztuki rzeźbiarskiej. Czy można je jednoznacznie wyznaczyć, czy też są one płynne i zmienne? Jak te granice wpływają na nasze postrzeganie zarówno sztuki, jak i przedmiotów codziennego użytku?
Coquilles, porcelana Limoges
Proces projektowy rozpoczyna się od dogłębnego poznania materiału. Rozpracowuję go z różnych stron, manewrując żywiołami i badając, jak się zachowuje w stanie płynnym, plastycznym czy trwałym. Analizuję jego właściwości, a następnie przechodzę do kolejnego etapu, którym jest analiza kształtu. Każdy z nich jest inny i wiąże się z różnymi emocjami. Proces twórczy jest spontaniczny, a efekt zostaje utrwalony w temperaturze 1250 °C. Część z prezentowanych prac została wypalona w piecu opalanym drewnem, co podkreśla ich unikatowość.
Formy powstały z owijania porcelanowych pasów wokół korzenia oraz delikatnych śladów dotyku, które kształtowały glinę podczas toczenia na kole garncarskim. Symbolizują przemijanie i transformację. Istota zanika, pozostaje opakowana struktura, w której zapisane są ślady minionego czasu. Każdy detal tych porcelanowych dzieł odzwierciedla głęboką refleksję autorki nad naturą materiału oraz jego potencjałem w sferze symbolicznej, estetycznej i użytkowej.
Halo Witryna
Program skierowany do młodych twórców i twórczyń, projektantów i projektantek, którzy stawiają swoje pierwsze kroki we współczesnym świecie dizajnu.
Znajdujący się w siedzibie Stowarzyszenia Halo Kultura, boks wystawienniczy stanowi przestrzeń poświęconą prezentacji najnowszych i najbardziej interesujących realizacji projektowych oraz zawartych w nich idei. W erze dynamicznych zmian społecznych i kulturowych siedziba stowarzyszenia w Halach Targowych jest szczególnie istotnym miejscem. Wprowadza odbiorcę wystawy w stan wyciszenia, tworząc przestrzeń do refleksji nad przedstawionym tematem.
Partnerem programu oraz wystawy jest Fundacja Leroy Merlin.
Anna Maria Kotkiewicz
Artystka – projektantka, animatorka, ceramiczka, zafascynowana materią gliny, jej właściwościami i symboliką. Ukończyła Architekturę Wnętrz z wyróżnieniem, prezentując dyplom na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kontynuowała swoją edukację w studio ceramicznym na Łotwie oraz w Guldagergaard – International Ceramic Research Center w Danii. Wystawiała swoje prace m.in. na Biennale w Piotrkowie Trybunalskim oraz Ogólnopolskiej wystawie pt. “Materia Prima” we Wrocławiu. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu z tytułem Magistra Sztuk Pięknych w zakresie ceramiki artystycznej i wzornictwa.
- Kuratorka wystawy i programu Halo Witryna: Anna Maria Kotkiewicz
- Identyfikacja wizualna: Jakub Koncewicz, Antonina Wolska (logo)
- Projekt scenografii: Anna Maria Kotkiewicz
- Produkcja scenografii: Anna Maria Kotkiewicz, Jarek Bochiński / F.Bo
- Wsparcie merytoryczne: Beata Bochińska / F.Bo
- Zarządzanie budżetem: Jarek Bochiński / F.Bo