Piotr Rypson. Czerwony monter; Mieczysław Berman: grafik, który zaprojektował polski komunizm.
Wspaniała, rzetelna i niezwykle nam potrzebna książka. Opisuje i prezentuje dorobek jednego z najbardziej rozpoznawalnych grafików użytkowych w Polsce i twórcę najbardziej znanych fotomontaży. Mieczysław Berman związany z ruchem lewicowym pracował przed wojną dla prywatnych wydawców i po wojnie dla komunistycznej machiny propagandowej. Jego twórczość budziła zawsze kontrowersje: z jednej strony podziwiany, jako wybitny twórca, z drugiej odrzucany i potępiany za poglądy i współpracę z władzą. Książka zawiera setki wspaniałych ilustracji i jest napisana świetnym językiem w sposób obiektywny ocenia twórczość, której język komunikacji ukształtował polską kulturę wizualną dziesiątków lat i tym aspektem zajął się autor.
Piotr Rypson – vice dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie za czasów Agnieszki Morawińskiej, wybitny kurator wystaw.
Chris Niedenthal. Zawód: fotograf. Ciąg dalszy nastąpił.
Autobiografia londyńskiego dziennikarza o polskich korzeniach, który z fantastycznym dystansem obserwował nas i nasz kraj, fotografował najważniejsze i najciekawsze momenty naszej, nie tak dawnej, historii. Uchwycił nasze nastroje, nostalgie, a jednocześnie z nutą sarkazmu podsumował naszą rzeczywistość. Świetne historie, które dopowiadają znane nam wszystkim zdjęcia, które przeszły do historii.
Ciekawostka: Marginesy to również wydawnictwo, które wydało książkę Beaty – „Zacznij kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową”.
Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach. Katalog wystawy pod tym samym tytułem.
Książka zawiera kilkanaście świetnych tekstów na temat nie tylko architektury modernistycznej Gdyni, ale przede wszystkim zaprojektowanym detalom, które powodowały, że ten nurt architektury jawił się jako racjonalny, funkcjonalny, a do tego piękny swoją prostotą dopracowanego detalu. Piękne ilustracje oryginalnych zachowanych detali i przedmiotów, które stworzyły podstawy wzornictwa przemysłowego.
Ciekawostka: książka wydana przez Muzeum Miasta Gdyni, zawiera m.in. tekst dr Anny Śliwy, która 2 lata temu zaprosiła Beatę, by przekazała swoje szkła na wystawę małżeństwa Drostów.
Marek Cecuła. Katalog z wystawy cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci.
Albumowe wydanie katalogu wystawy, gdzie możemy poznać nie tylko prace samego artysty i projektanta, ale przede wszystkim zrozumieć, jak zmiana kontekstu codziennych przedmiotów może nadać im nowe, często zupełnie inne znaczenia. Tematy przemijania, znikania, przywracania pamięci, a wszystko w pracach ceramicznych o formach wyjątkowych, niepowtarzalnych i kruchych. Książka nie tylko dla estetów.
Ciekawostka: Marek Cecuła przekazał Fundacji Bochińskich zestaw Bauhaus, który jest częścią wystawy Gra Towarzyska.
Beata Bochińska
Historyczka sztuki, prezeska Fundacji Bochińskich, specjalistka zarządzania wzornictwem i prognozowania trendów stylistycznych, autorka książek, raportów, kuratorka festiwali i wystaw, jurorka konkursów projektowych. Była prezesa IWP i wykładowczyni SGH, UW. Prywatnie kolekcjonerka wzornictwa z obszaru Europy Środkowej i Wschodniej zza żelaznej kurtyny.